ДЕНЬ ПРАЦІВНИКА ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОЇ СПРАВИ

Це професійне свято було запроваджене Указом Президента України від 18 серпня 2009 року. Ініціатива ж святкування Дня працівника природно-заповідної справи належала Міністерству охорони навколишнього середовища України.

Пам’ятні дати

7 липня 1941 року розпочалася Битва за Київ, яка отримала назву Київської оборонної операції, що була здійснена з метою відбиття наступу нацистських військ на Київському напрямку. …Протягом липня радянським військам вдалося зірвати намагання ворога захопити Київ одним ударом: 10 гітлерівських дивізій були паралізовані їхніми діями. Від 30 липня до 15 серпня захисники української столиці зупинили новий наступ на південно-західних околицях міста і відкинули нацистів на попередні рубежі. Проте після того, як у вересні противник прорвав фронт на південному та північному сході від Києва та оточив значну частину сил Південно-Західного фронту, за Наказом Ставки 19 вересня радянські війська залишили столицю України. Червоноармійці зазнали величезних втрат: за німецькими даними, під Києвом до 24 вересня 1941 року було взято в полон 665 тисяч чоловік. Поразка Південно-Західного фронту відкрила нацистським військам шлях в Східну Україну, в Приазов’я та Донбас.

7 липня 1987 року розпочався судовий процес над винуватцями аварії, що сталася за рік до того 26 квітня  на Чорнобильській атомній електростанції. На лаві підсудних опинилися колишній директор, головний інженер, його заступник, начальник реакторного цеху, начальник зміни електростанції та державний інспектор Держатомтехнагляду СРСР. Усі вони отримали за вироком суду від двох до десяти років позбавлення волі. Втім, розробники реактора, запрошені для участі в судовому розгляді, як незалежні експерти, не знайшли в собі сміливості визнати реактор ядернонебезпечним, інакше це б стало визнанням їхньої власної провини в аварії.

7 липня 1852 року (за старим стилем) народився український педагог, громадський діяч, філолог, журналіст Володимир Павлович Науменко. Син директора гімназії, дитинство провів у Новгород-Сіверському та Білій Церкві, а з 11 років і до самої смерті Науменко жив у Києві. Доля Володимира Науменка була тісно пов’язана з українським національним рухом. На початку 70-х років 19 століття він став членом київської «Старої громади», а через три десятиріччя фактично очолив цю організацію. У 1902 році Володимир Павлович придбав на своє ім’я ділянку землі, на якій знаходиться могила Тараса Григоровича Шевченка, і взяв на себе всі клопоти з упорядкування і догляду за нею. Паралельно Володимир Науменко багато років працював гімназійним вчителем, помітивши, що «…найбільш нормальне навчання можливе за тих умов, коли воно відбуватиметься рідною мовою… Рідна мова дітей не повинна бути занедбаною, діти не мають права ставитися зневажливо до мови батька і матері». Сам Науменко багато часу витратив на дослідження українських народних дум, які здебільшого друкувалися в «Київській Старовині». Після Лютневої революції та створення Української Центральної Ради Володимира Павловича Науменка було обрано заступником голови та покладено обов’язки голови до повернення зі заслання Михайла Грушевського. З поверненням останнього Науменко здав повноваження та відмовився увійти до складу Центральної Ради. «Політика, а тим більше, революційна діяльність мене ніколи не приваблювали», – пояснив він. У листопаді 1918 року Володимир Науменко погоджується обійняти посаду міністра освіти в уряді Гетьмана Скоропадського, але йому вдалося попрацювати всього місяць. Після встановлення влади Директорії УНР Володимир Науменко повернувся до науково-педагогічної роботи. Через п’ять місяців після захоплення Києва військами Червоної армії Володимир Науменко був заарештований НК (Надзвичайною Комісією), допитаний, засуджений та розстріляний вже наступного дня за звинуваченням у контрреволюційній діяльності.

7 липня 1917 року в селищі Нью-Йорк (Новгородське Донецької області) розпочав свою роботу фенольний завод.

Народний календар

З давніх-давен наші предки примітили: якщо у ніч на 7 липня багато зірок – у лісі буде багато грибів. Велика роса вранці цього дня – можна чекати на хороший урожай огірків. Сильно пахне трава вдень – скоро почнеться дощ.

Поганими прикметами селяни вважали саме дощ (споганить сінокіс) та якщо жито до цього дня не заколосилося – буде поганий урожай.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.