МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ПРОТИ ФАШИЗМУ, РАСИЗМУ І АНТИСЕМІТИЗМУ

Дата Міжнародного дня проти фашизму, расизму і антисемітизму була вибрана не випадково.

Саме у ніч із 9 на 10 листопада 1938 року сталася «Кришталева ніч» або «Ніч розбитих вітрин» – серія погромів єврейських магазинів, яка була організована нацистами в Німеччині та Австрії. Фактично ці події поклали початок Голокосту: тоді водночас було вбито 90 євреїв, а 30 тисяч відправлено до концтаборів. Відсутність будь-якої реакції на цю жахливу подію в Європі фактично розв’язало гітлерівцям руки й наблизило Другу Світову війну.

Відомо, що нацистська ідеологія існує в світі й до сьогодні, тому й був встановлений Міжнародний день проти фашизму, расизму і антисемітизму, як нагадування людству про те, які жахливі наслідки може дати фашизм із одного боку й пасивне замовчування проблеми – з іншого.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

День української писемності та мови щороку відзначається в Україні саме 9 листопада. За православним календарем це день вшанування Пам’яті Преподобного Нестора – Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

Традиційно в День української писемності та мови покладають квіти до пам’ятника Несторові – Літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, що випускають літературу на українській мові, проводять регіональні тематичні конкурси тощо.

Пам’ятні дати

9 листопада 1918 року було створено виконавчий орган Західно-Української Народної Республіки (з 13 листопада 1918 року він став називатися Державний Секретаріат).

9 листопада 1938 року в місті Хуст з метою військового вишколу учасників українського національного руху і для організації оборони Карпатської України була створена напіввійськова організація «Карпатська Січ».

9 листопада 1962 року місто Станіслав (колишній Станіславів) було перейменоване на Івано-Франківськ, а Станіславська область, відповідно – на Івано-Франківську.

9 листопада 1976 року була створена Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод. Її членами-засновниками стали Микола Руденко, Олександр Бердник, Петро Григоренко, Іван Кандиба, Левко Лук’яненко, Оксана Мешко, Микола Матусевич, Мирослав Маринович, Ніна Строката, Олекса Тихий.

9 листопада 1918 року на підприємстві Краматорського металургійного Товариства була припинена робота домни № 3.

9 листопада 1961 року Указом Президії Верховної Ради УРСР Сталінська область була перейменована на Донецьку, а місто Сталіно – на місто Донецьк.

Народний календар

З давніх-давен у цей день українці спостерігали за погодою: якщо сніг випав на сиру землю – весна буде ранньою, і можна буде побачити велику кількість підсніжників. Іній на деревах 9 листопада віщував мороз. Якщо ж гусак 9 листопада виходить на лід – буде довго плавати по воді, тобто зима настане ще нескоро.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.