Пам’ятні дати

4 грудня 1762 року вийшов I Маніфест імператриці Катерини II про запрошення іноземних колоністів у Російську імперію. Слід зазначити, що в ньому були відсутні чітко позначені права й повинності переселенців, а також гарантії забезпечення їхнього існування. Усі ці недоліки були компенсовані в II Маніфесті про запрошення переселенців, який з’явився 22 липня 1763 року.

4 грудня 1942 року рупор нацистської окупаційної влади – газета «Донецький вісник» опублікувала цитати з так званого нового «шлюбного права», четвертий параграф якого забороняв шлюби між євреями та особами неєврейського походження. Втім, після ліквідації єврейського гетто в Юзівці (Донецьку) в ніч із 30 квітня на 1 травня того ж 1942 року, сама постанова такого питання виглядала дико: з усього єврейського населення міста дивом врятувалися одиниці, які або одразу покинули Юзівку (Донецьк), або десь таємно переховувалися до самого кінця нацистської окупації.

На 4 грудня 1942 року в окупованій нацистами Юзівці (Донецьку) працювали три кінотеатри для місцевого населення: «Зольдатенкіно II» (у приміщенні Донецького індустріального інституту), кінотеатр «Колізей» на Базарній площі та «Кінотеатр IV» (колишній «Металург», на Ларинці), загальною кількістю на 1730 місць. У всіх трьох кінотеатрах демонстрували німецькі кінострічки з титрами  російською або українською мовами. Перед кожним кіносеансом глядачі дивилися пропагандистський кіножурнал «Die Deutsche Wochenschau» («Німецький щотижневий огляд»), який знайомив їх із останніми подіями в нацистській Німеччині та ситуацією на фронтах. На сьогодні кадри з «Die Deutsche Wochenschau» складають значну частину кінохроніки часів III Рейху та використовуються при створенні документальних та художніх кінофільмів.

4-6 грудня 1987 року в Палацу молоді «Юність» в Донецьку відбувся 10 фестиваль джазової музики «Донецьк-118».

Народний календар

Цього дня православні християни святкують Введення в Храм Пресвятої Богородиці. Батьки Діви Марії, Свята Анна і Святий Іоаким дожили в бездітному шлюбі до похилого віку. Одного разу їм з’явився Янгол та повідомив звістку про скору появу на світ дочки. Саме тоді Анна і Іоаким вирішили присвятити своє дитя Богові. Коли Діві Марії виповнилося 3 роки, батьки привели Її до Храму в Єрусалимі. Свято Введення було встановлено ще в період раннього християнства, але широке розповсюдження отримало лише в IX столітті.

Традиційно 4 грудня розпочиналися так звані Введенські ярмарки, де велася активна продаж саней. Наші предки вірили в те, що вулицями міст та сіл на санях проїжджає і сама зима, яка дихає на шибки, й через це там утворюються візерунки. Також цей період запам’ятовувався відлигами та морозами, в результаті чого дороги то «розкисали», то «схоплювалися».

Щодо погодних прикмет, українці помітили: якщо сніг пішов до Введення, то він розтане, а якщо після Введення – затримається аж до весни. Похмура і тепла погода цього дня – до неврожаю. Якщо 4 грудня вдарив мороз – у найближчі свята буде холоднеча, а літо наступного року видасться дуже спекотним.

 

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.